TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Hugona, Piotra, Roberty 29 Kwietnia 2024, 18:51
Dziś 18°C
Jutro 24°C
Szukaj w serwisie

Wejście 386. Kaliskiej i 32. Diecezjalnej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę cz. 2

ks. Mateusz Puchała ks. Mateusz Puchała 15:55 14.08.2023

Prawie 2170 pielgrzymów 386. Kaliskiej Pieszej Pielgrzymki i 32. Diecezji Kaliskiej weszło 13 sierpnia na Jasną Górę. Do pątników dołączyły trzy grupy rowerowe i grupa biegowa ministrantów. Jako pierwsza na Jasną Górę weszła grupa zielona z Ostrowa Wielkopolskiego. Kaliskich pątników witał biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun. W tym roku pielgrzymka odbyła się pod hasłem „Człowiek drogą Kościoła”.

Połączenie grup kaliskich z promienistymi nastąpiło po Mszy św. w Białej, której przewodniczył biskup kaliski Damian Bryl.

Bp Damian Bryl w rozmowie z KAI podkreślał, że pielgrzymowanie jest mocno wpisane w życie człowieka. - Cieszę się, że wielu naszych diecezjan pragnie poświęcić kilka dni, żeby pielgrzymować na Jasną Górę i w ten sposób odbyć kilkudniowe rekolekcje. Jestem bardzo wdzięczny tym wszystkim, którzy pielgrzymują w tym roku – powiedział biskup kaliski.

Wyjawił, że kiedyś sam był pielgrzymem. - Pielgrzymowałem wiele lat temu w Poznańskiej Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę. To były dobre doświadczenia: z jednej strony bardzo osobistych ważnych przeżyć, doświadczenie bliskości Pana Boga, opieki Matki Bożej, ale także doświadczenie Kościoła, który idzie razem, modli się i wzajemnie wspiera w drodze – stwierdził bp Bryl.

Kierownikami pielgrzymki byli: ks. Rafał Grzęda i ks. Szymon Rybak, a ojcem duchownym – ks. Rafał Siwek.

Pielgrzymkę tworzyło 25 grup, w tym 14 promienistych, 7 kaliskich, 3 rowerowe i biegowa.

Bp Łukasz Buzun, który w tym roku po raz piąty dotarł na Jasną Górę na rowerze wspomina swoje wcześniejsze pielgrzymowanie do Matki Bożej Częstochowskiej. – Siedem razy prowadziłem pielgrzymkę będąc zakonnikiem w klasztorze w Wieruszowie. Potem pielgrzymowałem z Włodawy, Warszawy, a także byłem pątnikiem pielgrzymki siedleckiej, która podążała na Jasną Górę 14 dni i to była najdłuższa moja pielgrzymka do Maryi – wspominał w rozmowie z KAI biskup pomocniczy diecezji kaliskiej, który podkreślał, że każda pielgrzymka owocuje radością, a przede wszystkim ubogaca wnętrze człowieka.

Pielgrzymkę pieszą oprócz grup kaliskich tworzą grupy promieniste z wielu miejsc diecezji, m.in. Ostrowa Wielkopolskiego, Jarocina, Krotoszyna, Pleszewa, Kępna i Bralina, Koźmina, Sycowa, Odolanowa, Chełmc, Giżyc, Opatówka, Liskowa, Wojkowa, Złoczewa i Brzeźnia. Pierwsza grupa promienista z Jarocina wyruszyła 6 sierpnia.

Jak co roku pielgrzymom towarzyszyła grupa złota, którą organizuje Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej. Pielgrzymi duchowi brali udział w codziennych spotkaniach modlitewnych o godz. 20.30 w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu prowadzonych przez ks. kan. Jacka Piekielnego, proboszcza parafii Świętych Apostołów Piotr i Pawła w Kaliszu.

14 sierpnia o godz. 9.00 rano pielgrzymi z Kalisza zgromadzą się przed jasnogórskim szczytem, by wraz z pątnikami z Siedlec, Łomży i Płocka uczestniczyć we Mszy św. Potem zostanie odprawiona droga krzyżowa.

15 sierpnia o godz. 17.45 w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej Eucharystię będzie sprawował ks. prał. Jacek Plota.

Kaliska pielgrzymka należy do nielicznych, które wracają pieszo. Pątnicy w drogę powrotną wyruszą 16 sierpnia po Mszy św. sprawowanej o godz. 6.00 w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.

W piątek, 19 sierpnia, w Kaliszu powita pątników bp Damian Bryl. Pielgrzymkę zakończy Msza św. w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu pod przewodnictwem biskupa kaliskiego.

Tekst za: KAI
Zdjęcia: Szymon Raczyński/Radio Rodzina Kalisz

 

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła