TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Sergiusza, Teofila, Zyty 27 Kwietnia 2024, 07:52
Dziś 9°C
Jutro 20°C
Szukaj w serwisie

Markowa: Rodzina Ulmów ogłoszona błogosławionymi

ks. Mateusz Puchała ks. Mateusz Puchała 12:04 10.09.2023

Papieski delegat kard. Marcello Semeraro ogłosił dziewięcioosobową rodzinę Józefa i Wiktorii Ulmów nowymi błogosławionymi. W Markowej na Podkarpaciu trwa Msza św. beatyfikacyjna, którą koncelebruje blisko 1000 kapłanów oraz 80 biskupów i kardynałów z Polski i zagranicy.

Wśród licznie przybyłego duchowieństwa znaleźli się m.in. Prymas Polski Wojciech Polak, przewodniczący Episkopatu Polski Stanisław Gądecki, kard. Kazimierz Nycz, kard. Stanisław Dziwisz, abp Adam Szal, kard. Robert Sarah, kard. Gerhard Ludwig Müller. Obecny jest też m.in. Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich.

Po skończeniu śpiewów na wejście abp Adam Szal, metropolita przemyski poprosił o beatyfikację Czcigodnych Sług Bożych Józefa i Wiktorii Ulmów, małżonków, oraz ich siedmiorga dzieci. Postulator procesu beatyfikacyjnego ks. Witold Burda odczytał biografię Rodziny. Chwilę później nastąpił najważniejszy moment beatyfikacji - prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro wygłosił w języku łacińskim list apostolski Ojca Świętego zawierający formułę beatyfikacyjną. Jej polskie tłumaczenie odczytał bp Stanisław Jamrożek, biskup pomocniczy przemyski. Brzmiało ono następująco:

„Spełniając życzenie Naszego Brata Adama Szala, Arcybiskupa Metropolity Przemyskiego Obrządku Łacińskiego, a także wielu innych Braci w Biskupstwie oraz licznych wiernych, za radą Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych, naszą władzą Apostolską zezwalamy, aby odtąd Czcigodni Słudzy Boży, JÓZEF I WIKTORIA ULMA, małżonkowie wraz z ich siedmiorgiem dzieci, wierni świeccy, męczennicy, którzy jako dobrzy Samarytanie, bez lęku złożyli ofiarę ze swojego życia ze względu na miłość do braci oraz przyjęli do swojego domu tych, którzy cierpieli prześladowanie, obdarzeni byli tytułem Błogosławionych i aby corocznie obchodzono ich wspomnienie dnia 7 lipca, w miejscach i w sposób określony przez prawo. W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Amen. Dano w Rzymie, na Lateranie, dnia 15 sierpnia, w Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Roku Pańskiego 2023, w jedenastym roku Naszego Pontyfikatu”.

Odczytując z mandatu Ojca Świętego list apostolski, w którym Franciszek wpisał rodzinę Ulmów w poczet błogosławionych, kard. Semeraro poinformował, że liturgiczne wspomnienie błogosławionej Rodziny Ulmów obchodzone będzie 7 lipca, a więc w dniu zawarcia przez Józefa i Wiktorię sakramentu małżeństwa.

Następnie odsłonięto portret beatyfikacyjny Józefa i Wiktorii Ulmów i ich siedmiorga dzieci. Jego autorem jest Oleg Czyżowski, w tym czasie chór śpiewał uroczyste „Alleluja”, a następnie pieśń ku czci Błogosławionych. Do prezbiterium wkroczyła procesja z relikwiami, które niósł ks. Roman Chowaniec, proboszcz parafii w Markowej. Arcybiskup razem z postulatorem podziękowali kard. Semeraro za dokonaną beatyfikację, który ofiarował duchownym kopię listu apostolskiego.

Uroczystość odbywa się w pobliżu Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów i w sąsiedztwie Skansenu, do którego przeniesiono dom rodziny Szylarów. W domu tym ukrywano siedmioro Żydów z rodziny Weltzów. Im, w przeciw

Następnie odsłonięto portret beatyfikacyjny Józefa i Wiktorii Ulmów i ich siedmiorga dzieci. Jego autorem jest Oleg Czyżowski, w tym czasie chór śpiewał uroczyste „Alleluja”, a następnie pieśń ku czci Błogosławionych. Do prezbiterium wkroczyła procesja z relikwiami, które niósł ks. Roman Chowaniec, proboszcz parafii w Markowej. Arcybiskup razem z postulatorem podziękowali kard. Semeraro za dokonaną beatyfikację, który ofiarował duchownym kopię listu apostolskiego.

ieństwie do osób ukrywanych przez Ulmów - udało się przeżyć wojnę.

Msza święta sprawowana jest zasadniczo w języku łacińskim, natomiast w języku polskim liturgia słowa oraz niektóre części Mszy.

Podczas Mszy św. odczytano fragment z Drugiej Księgi Machabejskiej mówiący o męczeństwie matki i jej siedmiu synów. (2 Mch, 7,1, 20-23; 27b-29). Następnie zabrzmiały fragmenty Psalmu 116 z refrenem: “Cenna przed Panem śmierć jego wyznawców”. Po niej odczytany został fragment z Listu do Kolosan (Kol 3, 12-17), w którym św. Paweł zachęca do miłosierdzia, dobroci, pokory, cichości i cierpliwości. Uczestnicy liturgii usłyszeli następnie przypowieść o miłosiernym Samarytaninie (Łk 10, 30-37).

W beatyfikacji Rodziny Ulmów uczestniczył biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun, który podkreśla ważność tego wydarzenia dla całego Kościoła w Polsce, a także diecezji kaliskiej:

 

Bp Buzn wskazuje, czego dziś możemy uczyć się od błogosławionej Rodziny Ulmów:

 

Biskup pomocniczy diecezji kaliskiej wskazuje na troskę Kościoła o rodzinę i małżeństwo:

 

Swoimi odczuciami związanymi z beatyfikacją dzieli się ks. prał. Leszek Szkopek, proboszcz parafii NMP Wniebowziętej w Ostrzeszowie:

 

***

Małżonkowie Józef i Wiktoria Ulmowie w czasie okupacji ukrywali w swoim gospodarstwie, prawdopodobnie od grudnia 1942 roku, ośmioro Żydów. Byli to znajomi Ulmów z Łańcuta: Saul Goldman z synami Baruchem, Mechelem, Joachimem i Mojżeszem, oraz sąsiadki Ulmów z Markowej, a zarazem córki Chaima Goldmana – krewnego wspomnianego wyżej Saula: Gołda Grünfeld i Lea Didner. Ta ostatnia ukrywała się wraz z małą córeczką o imieniu Reszla.

24 marca 1944 r. rodzina Ulmów została zamordowana przez Niemców. Najpierw zabito ukrywanych Żydów, a potem całą rodzinę: Józefa i Wiktorię (która była w zaawansowanej ciąży) a następnie sześcioro dzieci - Stasia, Basię, Władzia, Frania, Antosia i Marysię. Najstarsze z nich miało 8 lat, a najmłodsze 1,5 roku.

Józef Ulma urodził się w 1900 r., jego żona Wiktoria była 12 lat młodsza. Mieli sześcioro dzieci: Stanisławę (ur. 18 lipca 1936 r.), Barbarę (ur. 6 października 1937 r.), Władysława (ur. 5 grudnia 1938 r.), Franciszka (ur. 3 kwietnia 1940 r.), Antoniego (ur. 6 czerwca 1941 r.) i Marię (ur. 16 września 1942 r.). W dniu zbrodni 24 marca 1944 r. Wiktoria była w zaawansowanej ciąży i wskutek stresu związanego z egzekucją rozpoczął się samoistny poród.

"W chwili zabójstwa, Wiktoria Ulma była w zaawansowanej ciąży siódmego dziecka. Dziecko to urodziło się w chwili męczeństwa matki. Zatem zostało ono dołączone do grona dzieci – męczenników. W męczeństwie rodziców otrzymało ono bowiem chrzest krwi" - napisał w wydanej 5 września nocie kard. Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych.

Zamordowanych pochowano przy domu, w obecności oprawców, którzy ostatecznie zgodzili się, by katolików i żydów zakopać w oddzielnych dołach. Mimo surowego niemieckiego zakazu, po kilku dniach Ulmów odkopano, umieszczono w trumnach i pochowano przy domu, w którym mieszkali. Na cmentarz przeniesiono ich dopiero 17 stycznia 1945 roku, po zakończeniu niemieckiej okupacji tych ziem.

Natomiast w lutym 1945 roku ekshumowano ciała Goldmanów, Grünfeld i Didnerów i przeniesiono na cmentarz ofiar wojny w Jagielle-Niechciałkach, niespełna 30 km od Markowej.

Tekst za: KAI
Audio i zdjęcia: ks. Mateusz Puchała/Radio Rodzina Kalisz

 

 

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła