TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Hugona, Piotra, Roberty 29 Kwietnia 2024, 18:45
Dziś 23°C
Jutro 24°C
Szukaj w serwisie

III Ogólnopolska Pielgrzymka "Apostolatu Margaretka" do św. Józefa

ks. Mateusz Puchała ks. Mateusz Puchała 14:21 04.03.2024

Jako biskup i kapłan bardzo dziękuję za dar modlitwy, za to, że w trudnych sytuacjach mam świadomość, że są osoby przyjazne, modlące się i dobrze myślące. To wszystko dla nas kapłanów jest ważne - mówił bp Łukasz Buzun, który przewodniczył Mszy św. w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu podczas III Pielgrzymki Apostolatu Margaretka do św. Józefa.

Wszystkich przybyłych powitał ks. dr Łukasz Pondel, diecezjalny duszpasterz Apostolatu Margaretka:

W homilii celebrans odwołując się do Ewangelii o Synu Marnotrawnym wskazywał, że życie bez Boga nie prowadzi do szczęścia:

Przytoczył fragment z „Dzienniczka” s. Faustyny, w którym pisze, że kapłani potrzebują modlitwy:

Przekonywał wiernych, że należy kapłanów otaczać codzienną modlitwą:

Po komunii w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa Kaliskiego w obecności bpa Łukasza Buzuna Jadwiga Adamczyk, koordynatorka Apostolatu Margaretka w diecezji kaliskiej i Małgorzata Kuś, koordynatorka Apostolatu Margaretka w całym kraju zawierzyły patronowi kapłanów i Apostolat Margaretka z całej Polski:

Wraz z bp. Łukaszem Buzunem Mszę św. koncelebrowali: ks. Łukasz Pondel, diecezjalny duszpasterz Apostolatu Margaretka i kapłani – opiekunowie Margaretek.

Spotkanie Margaretek z całej Polski w Kaliszu rozpoczęła modlitwa różańcowa, po której konferencję wygłosił ks. Piotr Jaroszkiewicz. Następnie ks. prałat Jacek Plota, kustosz Narodowego Sanktuarium św. Józefa opowiedział o cudownym obrazie św. Józefa Kaliskiego. Pielgrzymka zakończyła się nabożeństwem do św. Józefa i Koronką do Miłosierdzia Bożego.

- Podczas tej pielgrzymki chcemy dziękować Panu Bogu za każdego kapłana, którego Bóg stawia na naszej drodze i każdą osobę, która trwa w Apostolacie Margaretka i modli się za kapłanów. Margaretkę tworzy siedem osób, które modlą się za kapłana przez cały tydzień. Każda osoba modli się w inny dzień. Wierzymy, że ta modlitwa ratuje kapłaństwo, wspiera kapłanów, a my kapłani tę modlitwę czujemy i bardzo jej potrzebujemy, a tym samym bardzo za nią wszystkim dziękujemy – powiedział ks. Łukasz Pondel, diecezjalny duszpasterz Apostolatu Margaretka.

Apostolat Margaretka został założony w Kanadzie 1 sierpnia 1981 r. przez Louise Ward. Od samego początku jego patronką została Najświętsza Maryja Panna Matka Kościoła.

Jako logo ruchu wybrana została margaretka, czyli polny kwiat. Ilustruje on zaangażowanie w modlitwę i posiada głęboką symbolikę. Margaretka jest zakorzeniona w glebie Kościoła i odżywiona życiem Ducha Świętego. Siedem płatków kwiatu reprezentuje siedem osób, które są zobowiązane do modlitwy za konkretnego kapłana, każda z osób w jednym z siedmiu dni tygodnia.

W Polsce pierwsze Margaretki powstały w 1998 r. jako oddolna inicjatywa osób świeckich.

Tekst za: KAI
Audio i zdjęcia: ks. Mateusz Puchała/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła