Obchody Dnia Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego
Duszpasterze męczennicy są zaczynem cywilizacji miłości, do której nas wszystkich wzywa Chrystus - mówił abp Tadeusz Wojda, który przewodniczył Mszy św. w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu w ramach ogólnopolskich obchodów Dnia Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego. Po Eucharystii biskupi udali się do Kaplicy Męczeństwa i Wdzięczności Księży Dachauowczyków znajdującej się w podziemiach bazyliki.
Witając arcybiskupa, biskupów, kapłanów i wiernych biskup kaliski Damian Bryl prosił, by modlić się o pokój:
W homilii celebrans podkreślał, że dzisiejsza celebracja ma swoje korzenie w pamiętnej dacie 22 kwietnia 1945 r., kiedy to kapłani w obozie w Dachau uroczystym „Aktem oddania się w opiekę św. Józefowi” zawierzyli mu wówczas swój los:
Wskazywał, że wpatrując się w obraz św. Józefa Kaliskiego uczymy się od niego naśladowania, które jest ważną cechą w drodze do świętości:
Zaznaczył, że naśladowanie to słowo – klucz do refleksji o polskich księżach męczennikach:
Przypomniał, że ocaleni z obozu w Dachau chcieli, aby upamiętniać również tych kapłanów, którzy nie wrócili z obozów zagłady lub stracili życie w czasie II wojny światowej. Wskazał, że na 16.353 kapłanów pracujących w Polsce w 1939 r., aż 2779 straciło życie w czasie II wojny światowej.
Zaznaczył, że niektórzy z zamęczonych kapłanów zostali wyniesieni na ołtarze i dzisiaj czcimy ich jako świętych i błogosławionych. Dodał, że obok tych wspominanych w liturgii, nazwiska wielu innych zostały upamiętnione na okolicznościowych tablicach, epitafiach, monumentach.
Zaznaczył, że nienawiść niemiecka w stosunku do polskiego duchowieństwa miała swoje wielorakie podłoże, że nienawidzono ich za to, że byli duchowymi przywódcami lokalnych społeczności, kultywowali ducha narodowo-patriotycznego, za ich zaangażowanie w działania powstańcze w Wielkopolsce w 1918 i 1919 r., w akcje plebiscytowe na Śląsku oraz za obronę polskości na Pomorzu i w Prusach Wschodnich.
Przytoczył też kilka wzruszających świadectw księży o sprawowanych po kryjomu Mszach św., spowiedziach współwięźniów, a nawet udzielanych chrztach czy dzieleniu się z współwięźniami jedzeniem.
Zachęcał wiernych, aby przyzywali orędownictwa kapłanów przebywających już w chwale nieba. - Niech modlą się za nami „abyśmy stawali się podobni do Chrystusa, naszego niebieskiego wzoru” i sami mogli być odważnymi świadkami wiary i miłości – mówił abp Wojda.
Po komunii św. przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda odczytał akt zawierzenia św. Józefowi ułożony 80 lat temu przez księży w Dachau:
Wraz z abp. Tadeuszem Wojdą Mszę św. koncelebrowało 8 biskupów i przedstawiciele duchowieństwa z całej Polski.
Po Eucharystii biskupi udali się do Kaplicy Męczeństwa i Wdzięczności Księży Dachauowczyków znajdującej się w podziemiach bazyliki.
Przed Mszą św. otwarta została wystawa poświęcona martyrologii duchowieństwa polskiego w czasie II wojny światowej. Konferencję z prezentacją multimedialną o kapłanach - męczennikach II wojny światowej wygłosi ks. prał. Sławomir Kęszka, delegat biskupa kaliskiego ds. podtrzymywania pamięci o męczeństwie duchowieństwa polskiego w latach II wojny światowej.
Ustanowiony przez Episkopat Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego jest kontynuacją corocznego dziękczynienia księży – więźniów Dachau, którzy co roku 29 kwietnia przybywali do sanktuarium w Kaliszu, by dziękować za cudowne ocalenie za wstawiennictwem św. Józefa. Ostatni kapłan – ks. Leon Stępniak zmarł w 2013 r.
Tekst za: KAI
Zdjęcia i audio: ks. Mateusz Puchała/Radio Rodzina Kalisz